wtorek, 25 sierpnia 2020

(20) BARTEK


Życie jest subtelną grą w poszukiwaniu równowagi pomiędzy tym co beztroskie a tym co poruszające. Balansu pomiędzy tym co chciane a tym co możliwe. Poczuciu życiowego spokoju pomaga świadomość, że wszystko co ważne jest obok, albo że przynajmniej już kiedyś było. Wtedy przestaje dojmować niepokój oczekiwania, potrzeba posiadania i chęć zaspokojenia, wraz z którymi przyjść może ich mniej kochany brat - ryzyko rozczarowania. Rozczarowania osiągniętym efektem starań lub zwyczajnie brakiem jakichkolwiek efektów. Przecież Houellebecq w swoim stylu zauważył, że nic tak nie uspokaja jak świadomość innych niż własne dramatów, które zostały nam oszczędzone. Ale czy naprawdę tak jest? Chyba przynajmniej nie w tych sztampowych przypadkach, gdy porażka jest nieuchronna a nie poniesiona po walce. Gdy niezadawalający efekt wynika z okoliczności, a nie z zaangażowania. Dlatego poszukiwanie emocjonalnego spokoju wymaga zrezygnowania z heroizmu niecodzienności. Rezygnacji z wiecznej ciekawości tego, co jest za zakrętem. Rezygnacji z intencjonalnego poszukiwania nowych smaków życia, chyba że same się odnajdą. Albo po prostu ktoś je poda na srebrnej tacy życia. 


Schematy jako uproszczenie życia i antidotum na smutną realność związanych z nimi miejsc? Sami się przekonacie na  stronach 66-68 książki.

 


Photo: Zoë Gayah Jonker on Unsplash

2 komentarze:

  1. Świetny dynamizm towarzyszy postaci Bartka. Dużo się w nim i poza nim dzieje. On natomiast, jakby pozostawiał ten cały zamęt za szklaną szybą; niby jest bohaterem wydarzeń, a jakby pozostawał tylko ich obserwatorem.

    Urzekło mnie zdanie: "(...) Świadome oszukiwanie siebie było jedną z lepszych strategii adaptacyjnych w świecie, którego znakiem szczególnym jest przerost formy nad treścią i blichtru nad uczuciami. (...)". Trudno o lepszy komentarz do tego, co funduje nam współczesność.

    Pozdrawiam i czekam na więcej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Jako kobiecie pewnie łatwiej opisywać mi mężczyzn, szczególnie tych wielowymiarowych. To efekt nie tylko obserwacji czy doświadczeń, ale także ciekawości. A ostatecznie wyobraźni.

      Usuń